ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی دارد؟

واردات کالا به کشور طی سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. پس از واردات کالا، امور مربوط به ترخیص آن انجام می شود. ترخیص کار گمرک امور ترخیص کالا را به صورت تخصصی انجام می دهد. وظیفه ترخیص کاران خروج بار از گمرک بوده که در مدت زمان کوتاه توسط وی صورت می گیرد. 

تجربه ترخیص کاران در انجام پروژه های ترخیصی از اهمیت بالایی برخوردار است. برخورداری ترخیص کار گمرک از اطلاعات علمی و قانونی تاثیر بالایی بر سرعت ترخیص کالا و کاهش هزینه‌ها دارد. در ادامه این مقاله به معرفی ترخیص کار و شرح وظایف وی می پردازیم. 

هم چنین به شما پیشنهاد می کنیم که اگر قصد ترخیص بار فرودگاه امام خمینی را دارید و دوست دارید که این فرآیند راحت و بدون دردسر صورت گیرد، با گیتی رسان کالا در ارتباط باشید.

شرکت گیتی رسان کالا یکی از گروه های معتبر و باتجربه در زمینه ترخیص کالا از گمرک است. کلیه امور بازرگانی اعم از حمل ، ترخیص کالا ، صادرات و واردات ، ثبت سفارش و غیره توسط این شرکت انجام می‌شود. شرکت GRK به عنوان ترخیص کار گمرک نیز بوده و این کار را در مدت زمان کوتاه انجام می دهد. 

ترخیص کار گمرک کیست؟

ترخیص کار در قبال قرارداد کتبی یا شفاهی با صاحب‌بار، تشریفات گمرکی در یکی از گمرکات کشور را انجام می‌دهد. وظیفه ترخیص کار خروج بار یا کالای واردشده به گمرک مقصد اعلام شده است. تمام وظایف فوق به عوامل متعددی وابسته خواهد بود.

تجربه ترخیص کار در انجام پروژه های ترخیص کالا از اهمیت بالایی برخوردار است. ترخیص کارهای باتجربه و بهره‌ مند از اطلاعات بالا موجب کاهش هزینه‌ها و‌ انجام امور سریع گمرکی می‌شوند. 

وظایف ترخیص کار گمرک

“کاهش زمان، هزینه و اخذ مجوزهای قانونی” از جمله وظایف اصلی ترخیص کار گمرک است. ترخیص کار تمام امور مربوط به ورود کالا پیش از ورود را با صاحب کالا هماهنگ می کند. اخذ مجوز ثبت سفارش واردات کالا از جمله مهم ترین وظایف ترخیص کار گمرک است. 

مطابق با قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران، کالا پیش از اخذ مجوز ثبت سفارش حق ورود به کشور را نخواهدداشت. واردکننده کالا پس از دریافت مجوز از مراکز مربوطه، امکان واردات کالا به کشور را خواهد داشت. عدم آشنایی با قوانین ورود کالا به کشور، هزینه های هنگفتی را متحمل واردکننده می کند. 

نقش ترخیص کار مشاوره پیش از واردات کالا بوده و از ضررهای احتمالی جلوگیری می کند. ترخیص کار و صاحب کالا باید از مجوز ثبت سفارش و سایر مجوزها آگاهی داشته باشند. تمامی مجوزها با توجه به نوع کالا متفاوت خواهد بود. ترخیص کار باتجربه ، در اخذ مجوز سریع و کم هزینه کمک خواهد کرد. 

ترخیص کالا در کشور ایران

ترخیص کالا در کشور ایران

ترخیص کالا در کشور ایران به معنای “ارائه اسناد، مدارک و آماده سازی مجوزهای لازم جهت ترخیص” است. این مجوزها شامل استاندارد، بهداشت، وزارت ارشاد، سازمان انرژی اتمی، وزارت ارتباطات و مخابرات و غیره می شود. مجوزهای قرنطینه نباتی، مواد مخدر و مرزی از دیگر انواع آن است. 

ترخیص کار گمرک و آشنایی با مجوز های هوایی

به علاوه، مجوز وزارت راه به تمام کالاهای غیر ایرانی و حمل شده توسط حمل و نقل بین‌المللی تعلق می‌گیرد. ترخیص کالا نیز شامل کلیه مراحل حمل و ارسال آن به مقصد نهایی می شود. اغلب ترخیص کاران در حوزه هایی مانند صنایع فلزی، شیمیایی، ماشین آلات و مواد اولیه فعالیت می کنند. ترخیص کار گمرک نیز در گمرکات بنادر، فرودگاه ها یا مناطق آزاد مستقر می شوند. 

ترخیص کالا در کشور ایران

كــالای تجــاری چیست ؟

 كــالايی كــه بــه تشــخيص گمــرك ايــران بــرای فــروش صادر يـا وارد مـيگـردد اعـم از ايـنكـه بـه همـان شـكل يـا پـس از انجـام عمليـات اعم از توليدی، تفكيك و بسته بندی به فروش برسد. 

 كــالای داخلــی

 كـــالايی كـه در قلمرو گمركــی كشــور توليــد يــا ســاخته شده يا كالای خارجی است كه ورود قطعی شده است. 

 كــالای گمــرك نشــده

 كــالايی كــه تحــت نظــارت و كنتــرل گمــرك اســت ولی تشريفات گمركی آن به طور كامل انجام نشده است. 

كــالای مجــاز

 كــالايی كــه صــدور يــا ورود آن بــا رعايــت ضـوابط نيــاز بــه كسب مجوز ندارد. 

 كــالای مجــاز مشــروط

كــالايی كــه صــدور يــا ورود آن نيــاز بــه كســب موافقت قبلی يك يا چند سازمان دولتی دارد. 

 كــالای ممنــوع

 كــالايی كــه صــدور يــا ورود آن بنــا بــه مصــالح ملــی يــا شرع مقدس اسلام به موجب قانون ممنوع است.

وظایف ترخیص کار گمرک

انجام امور ترخیص کالا از گمرک یکی از مهم ترین وظایف ترخیص کاران است. آماده سازی و تحویل مدارک موردنیاز جهت تسهیل در امور صادرات و واردات توسط وی انجام می شود. تمام این امور به نمایندگی از مشتری طی بازرسی گمرکی و پرداخت عوارضی صورت می گیرد. 

انجام تمام پروسه های ترخیص کالا باید به صورت قانونی به ترخیص کار سپرده شده باشد. تمام محموله ها جهت ورود یا خروج از کشور باید مراحل ترخیص گمرکی را طی کنند. در ادامه به بررسی برخی از وظایف ترخیص کار گمرک خواهیم پرداخت. 

وظایف ترخیص کار گمرک

آماده سازی اسناد موردنیاز

جمع آوری تمام مدارک موردنیاز جهت ترخیص کالا، یکی از وظایف ترخیص کار گمرک است. گمرک جمهوری اسلامی ایران مدارکی جهت ترخیص کالا دریافت می کند. این مدارک توسط ترخیص کاران به گمرک تحویل داده شده و کالا ترخیص می شود.

راهنمایی در امور بازرگانی و تجارت

ترخیص کاران با توجه به تجربه و دانش خود در این زمینه، موظف به راهنمایی بازرگانان و تجار هستند. این افراد به کاهش زمان و هزینه در فرآیند ترخیص کالا کمک می کنند. در نتیجه، راهنمایی در امور بازرگانی و تجارت از دیگر وظایف ترخیص کاران گمرک است. 

کمک به حفظ مشتری

اغلب بازرگانان کالا را به صورت عمده و در زمان تعیین شده به دست مشتری می رسانند. در برخی مواقع در زمان تعیین شده تاخیر به وجود آمده و فرآیند تحویل کالا طولانی می شود. در این صورت احتمال از دست مشتریان به دلیل تاخیر بسیار بالا خواهد بود. از همین جهت واگذاری این پروسه به ترخیص کاران ماهر به حفظ مشتری کمک می کند. 

امانتداری و رعایت محرمانه بودن امور تجاری بازرگانان

یک ترخیص کار گمرک حرفه ای و کاربلد ، امین صاحب کالا و حافظ اطلاعات بار است.

آگاهی از تعرفه و نرخ عوارض

آگاهی از تعرفه و نرخ عوارض

از دیگر وظایف ترخیص کار گمرک، آگاهی از تعرفه و نرخ های عوارض است. اقلام وارداتی نرخ عوارض و قوانین مربوط به خود را دارند. آگاهی از الزامات مربوط به واردات، از مصادره کالا و تاخیرات پر هزینه جلوگیری می کند. به علاوه، مانع از بروز جرایم احتمالی بر علیه تاجر خواهد شد.

برآورده سازی نیازهای دولتی

ترخیص کاران به تاجر در برآورده سازی نیازهای دولتی حاکم بر واردات و صادرات کمک می کنند. ترخیص کاران در واقع، رابطی میان تاجر و آژانس های مربوطه محسوب می شوند. از همین جهت بهره گیری از کمک های ترخیص کار، به افراد در این راستا کمک خواهد کرد. 

گسترش کسب و کار

علاوه بر تمام موارد فوق، ترخیص کاران موجب گسترش کسب و کار می شوند. این افراد با سرعت عمل بالا، کالا را به دست مشتریان داخل و خارج از کشور می رسانند. این کار در نهایت سرعت و امنیت بالا برای مشتریان انجام خواهد شد.

مراحل کار ترخیص کار چیست؟

پس از اعلام ورود بار توسط شرکت حمل‌هوایی یا کشتیرانی، ترخیص کار گمرک با اصل مدارک صاحب‌کالا به گمرک مراجعه می‌کند. این اسناد از طریق پست به دست صاحب کالا می رسد. ترخیص کار پس از دریافت مدارک به شرکت حمل مراجعه کرده و قبض انبار را دریافت می کند. 

در این مرحله، هزینه های مربوط به صدور THC، ترخیصیه و قبض انبار پرداخت می شود. امروزه باتوجه به مبحث الکترونیک و ملاحظات دولت، تمام اسناد مالی باید تحویل بانک داده شده باشد. تاثیر شغل ترخیص کار گمرک در این زمینه بسیار پررنگ خواهد بود. ترخیص کاران باید اسناد را به بانک جهت ظهرنویسی و انجام پروسه های بانکی ارائه کنند. 

پس از طی مراحل فوق، ترخیص کاران مطابق با اسناد ارائه شده کالا را در سامانه EPL اظهار می کنند. پس از طی مرحله اظهار، مبلغ واریزی برای گمرک مشخص می شود. درصورت برخورداری کالا از معافیت، این مبلغ پرداخت نخواهد شد. در غیر‌ این‌صورت، مبلغ تعیین شده توسط صاحب کالا به ترخیص‌کار پرداخت می شود. در این مرحله مسیر گمرکی “سبز، زرد، قرمز” و غیره تعیین می گردد. 

مراحل کار ترخیص کار چیست؟

وظایف ترخیص کار در مسیر سبز

درصورت سبز بودن مسیر، امکان ترخیص کالا با سرعت بالا وجود دارد. با مراجعه به درب خروج و اخذ اجازه خروج بار، شرکت های حمل بار آمادگی خود را اعلام می کنند. پس از آن وسیله مناسب حمل جهت بارگیری و ارسال به انبار کالای صاحب بار فراهم می شود. 

وظایف ترخیص کار در مسیر زرد

هنگام زرد بودن مسیر، پرونده به کارشناسان مجازی در یکی از گمرکات کشور ارسال می شود. کارشناس مربوطه راجع به پروژه کارشناسی کرده و طی فرآیند مدارکی را طلب می کند. طی انجام فرآیند، امکان بروز ایراداتی به قیمت، کیفیت و غیره کالا وجود دارد. ارائه دیدگاه هایی در این امر موجب طولانی شدن فرآیند ترخیص کالا از گمرک می شود. 

هنگام زرد شدن مسیر، ترخیص کار موظف به بارگذاری مجدد مدارک می شود. علاوه بر پاسخگویی به کارشناس، تمام مدارک درخواست شده از طرف وی نیز باید فراهم شود. در این مرحله، امکان عدم پذیرش ارزش کالا یا تعرفه تعیین شده برای صاحب کالا وجود دارد. با پذیرش کارشناس مربوطه مسیر سبز شده و کالا اجازه خروج کالا از گمرک را پیدا می کند. شغل ترخیص کار گمرک در این زمینه بسیار پررنگ خواهد بود. 

وظایف ترخیص کار در مسیر قرمز

در این مسیر علاوه بر کارشناس مجازی گمرک، کارشناس دیگری جهت ارزیابی حضوری تعیین می شود. ترخیص کار نیز موظف به هماهنگی جهت بررسی فیزیکی بار خواهد بود. در این مرحله ترخیص کار گمرک باید موارد متعددی را در نظر داشته باشد. 

عدم آسیب به بار از جمله نکات مهم در این زمینه است. به علاوه، هنگام جا به جایی بار توسط لیفتراک، جرثقیل یا کارگران ایمنی کامل باید رعایت شود. در این ارزیابی کارشناسی گمرک با توجه به بارنامه، آن را مورد بررسی مجدد قرار می دهد. موارد زیر در این بررسی مورد توجه قرار می گیرد. 

  • یکسان بودن سال ساخت محصول با ادعای ثبت شده در برگه واردات آن. 
  • نوع یا قابل استفاده بودن کالا و تطابق آن با ادعای واردکننده 
  • مدل دستگاه، کشور سازنده آن، کشور مبدا حمل و غیره 

تمام این موارد توسط کارشناس مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد. درصورت تایید کارشناس، گزارشی خطاب به کارشناس مجازی ارسال می شود. در این گزارش، اجازه ترخیص کالا صادر شده و سلامت واردات نیز تایید می گردد. 

چگونه ترخیص کار گمرک شویم؟

کارت حق العمل کاری توسط گمرک ایران صادر می شود. اخذ این کارت شامل الزاماتی تعیین شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران است. پذیرش در آزمون این سازمان از جمله شرایط پذیرش کارت حق العمل کاری محسوب می شود. شهروندی ایران، برخورداری از حداقل سن 25 سال و عدم کار در مشاغل دولتی از جمله موارد موردنیاز است. 

کارگزار گمرکی باید با جداول تعرفه های گمرکی آشنایی داشته باشد. لیست هایی جهت ارائه، میزان حقوق گمرکی، سود بازرگانی، قواعد و قوانین دولتی از دیگر الزامات موردنیاز تجاری است. از همین جهت آشنایی با این مفاهیم جهت برخورداری از شغل ترخیص کار گمرک بسیار حائز اهمیت خواهد بود. 

ترخیص کار گمرک از سوی مالک کالا به طور قانونی وکالت امور گمرکی را بر عهده می گیرد. ترخیص کار باتجربه با تمام قوانین گمرکی آشنایی داشته و کالا را در مدت زمان کوتاه ترخیص می کند.

یک نکته مهم در زمینه اعتبار کارت حق العملکاری اینکه این کارت ها اعتباری به مدت یک سال دارند؛ و در صورت نیاز تا 4 مرتبه قابل تمدید هستند . یعنی اگر ترخیص کار گمرک مرتکب عملی نشود که کارتش را باطل کند می تواند با کارت خود به مدت پنج سال فعالیت کند و پس از طی این دوره پنج ساله باید برای اخذ مجدد پروانه حق العملکاری اقدام نماید.

در ادامه برخی از مراحل شغل ترخیص کاری را بیان می کنیم. 

چگونه ترخیص کار گمرک شویم؟

مراحل اخذ پروانه ترخیص کاری

شغل ترخیص کار گمرک، نیازمند اخذ پروانه است. بدون برخورداری از پروانه ترخیص کاری، هیچ جایگاهی در این زمینه نخواهید داشت. حتی در برخی موارد به عنوان متخلف نیز شناخته می شوید. به همین دلیل برخورداری از “پروانه ترخیص کاری” در شغل ترخیص کار گمرک از اهمیت بالایی برخوردار است. به منظور اخذ پروانه مربوط به ترخیص کاران باید مراحل زیر را طی کنید. 

  • ارائه درخواست کتبی به اداره گمرک و بررسی مدارک وی توسط گمرک 
  • عدم سابقه کیفری در زمینه قاچاق کالا 
  • تنظیم درخواست توسط شخص متقاضی و امضای وی 
  • تایید اسنائ توسط دفتر رسمی 
  • عنوان تمایل فرد به فعالیت در چندین گمرک ؛ پس از این مرحله گمرک درخواست را بررسی و با توجه به نیاز آن‌ها را تقسیم می‌کند. 

با طی تمام مراحل فوق و انجام بررسی های لازم، پروانه ترخیص کاری به افراد تعلق می گیرد. عدم برخورداری از سابقه کیفری در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، امور قاچاق را به وعده دستمزدهای بالا برعهده نگرفته و خود را به دردسر نیندازید. 

تفاوت حق العمل کار با ترخیص کار گمرک

شغل ترخیص کار گمرک در مقایسه با حق العمل کار تفاوت های بسیاری دارد. عده ای از افراد این دو شغل را با یکدیگر اشتباه گرفته و به معنای دیگر برداشت می کنند. در ادامه هریک از این دو شغل را به تنهایی معرفی کرده که نشان دهنده تفاوت آن ها خواهد بود. 

تفاوت حق العمل کار با ترخیص کار گمرک

ترخیص کار گمرک

ترخیص‌کار ترتیب ترخیص کالا از گمرک را داده و مستقیما به نمایندگی از صاحب بار با گمرک در ارتباط است. در ایران عبارت ترخیص کار گمرک با عنوان کارگزاری به کار می رود. شغل ترخیص کار از گمرک پروانه فعالیت یا مجوز حق العمل کاری را دریافت می کند. 

به علاوه، با گرفتن وکالت از صاحب کالا، تشریفات گمرکی جهت ترخیص بار را انجام می دهد. این افراد در فرآیند تشریفات گمرکی، از طریق پنجره ای واحد در فضای مجازی به نمایندگی می پردازند. از همین جهت به آن ها ترخیص کار گمرک گفته می شود.

 یک ترخیص کار گمرک باید از نظر اخلاقی فردی صادق و قابل اعتماد و امانت دار باشد. ارزش کالاهای وارداتی بسیار بالاست و برای آنکه وارد کننده بتواند با خیالی آسوده به ترخیص کار گمرک وکالت بدهد، لازم است بتواند به او اعتماد کند.

حق العمل کار

حق العمل کار در بیان انواع فعالیت های تجاری به کار برده می شود. حق العمل کار دارای کارت بازرگانی بوده و به نام خود و به صورت شخصی کالا وارد می کند. قانون گذار از گمرک، افرادی را به عنوان حق العمل کار گمرک و ترخیص کار منصوب خواهد کرد. 

حق العمل کاران با کارمندگیری، به صورت مستقیم خدمات ترخیص کالا در گمرکات مختلف را انجام می‌دهند. این افراد با تسلط بر قانون مدنی کشور، ترخیص کالا از گمرک را با صحت و دقت بالایی بر عهده می گیرند. حق العمل کار از سوی گمرک معرفی شده و به صورت مستقیم از طریق ثبت شرکت اقدام به عمل می کند. 

در راس شرکت ترخیص کالا، وجود یک حق العمل کار الزامی است. این افراد به عنوان اعضای هیئت مدیره یا مدیر عامل مشغول به فعالیت می شوند. در کنار کارت حق العمل کاری، اعتبار پروانه آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از حق العمل کار مزایای بسیاری را به دنبال دارد. 

حق العمل کار در صنف خاصی فعالیت داشته و ترخیص کاران در حوزه کالایی خاص فعالیت دارند. در قانون تجارت حق العمل کار، فعالیت فرد دیگری را به نام خود انجام می دهد. ترخیص کالا از گمرک توسط ترخیص کاران انجام می شود. 

جمع بندی نهایی 

جمع بندی ترخیص کار گمرک

ترخیص کار گمرک از جمله مشاغل پر رونق طی سال های اخیر است. ترخیص کالا از گمرک نیازمند طی مراحلی خواهد بود. این مراحل شامل موارد مختلفی شده که توسط ترخیص کار انجام می شود. ترخیص کار گمرک نیز باید از شرایطی برخوردار بوده و به قوانین گمرکی آشنایی داشته باشد. 

شغل ترخیص کار گمرک نیازمند برخورداری از پروانه حق العمل کاری و مجوزهای مربوطه است. شرکت گیتی رسان کالا در زمینه حمل و نقل هوایی بار فعالیت می کند. این شرکت با ارائه خدمات متنوع راهنمای شما در زمینه حمل کالا و تحویل آن به گیرنده خواهد بود.

 مشاهده ویدیو

سخن پایانی

امانتداری و رعایت محرمانه بودن امور تجاری بازرگانان ، حفظ امنیت اقتصادی و مالی وارد کنندگان و تجار محترم ، صداقت، سرعت و دقت در عملیات اجرایی ، تعیین ارزش و قیمت ترخیص طبق تعرفه های گمرکی ، ارائه به موقع اطلاعات به صاحب کالا ، تحویل و ترخیص کالا در حداقل زمان ممکن ، استفاده از روش های نوین ارتباطات الکترونیکی برای تسریع انتقال اطلاعات از وظایف یک ترخیص کار گمرک حرفه ای می باشد.

شما عزیزان میتوانید جهت انجام امور گمرکی خود به شرکت گیتی رسان کالا مراجعه نموده و از مشاوره و انجام امور خود از ترخیص کار گمرک این شرکت بهره مند شوید .

ممنون از رأی دهی شما کاربر عزیز

دیدگاه ها

راهنمای پیگیری ترخیص کالا از گمرک | گیتی رسان کالا,

[…] ترخیص کار گمرک […]

خدمات شرکت حمل و نقل بین المللی - یک سوال,

[…] حمل و نقل بین المللی گیتی رسان کالا  به عنوان ترخیص کار و کارگزار رسمی گمرک یکی از خوشنام ترین مجموعه های […]

دیدگاهتان را بنویسید