آموزش واردات از چین

طی سال های اخیر واردات از چین رونق فراوانی داشته است. چین از جمله شرکای قدیمی و بزرگ کشور ایران در زمینه تامین کالاهای موردنیاز محسوب می شود.

کالاهای نسبتا باکیفیت همراه با قیمت مناسب، از جمله دلایل انتخاب محصولات چینی است. به‌علاوه ، چین فناوری روز دنیا را با دستمزد پایین کارگر و دستکاری در نرخ ارز به کشورهای دیگر عرضه می‌کند. از همین جهت واردات از چین مزایای بسیاری به دنبال خواهد داشت.

از زمان گذشته ، مسیر راه ابریشم ایران و چین با یکدیگر همکاری هایی داشتند.محدودیت مراودات تجاری ایران با سایر کشورها ، موجب افزایش رونق تجارت ایران با چین شده است. 

یکی دیگر از دلایل مراوده بیش از پیش ایران با چین استفاده از نیروی کار ماهر و تکنولوژی پیشرفته در چین است که باعث شده تجارت با کشور چین یکی از به صرفه ترین روش های تجارت بین المللی برای ایران به حساب بیاید. و به همین دلیل واردات از چین در ایران رواج دارد .

عوامل زیادی ، کشورها را به همکاری اقتصادی و توسعه روابط بازرگانی و ایجاد تشکل های تجاری و تشویق می نماید که شامل: اشتراک فرهنگی ، زبان مشترک ، تاریخ مشترک ، هم مرز بودن، همسایه بودن ، منافع مشترک و نظایر آن می باشد.

منافع واردات از چین

طبق آخرین آمارهای این چند سال اخیر  ( از سال 98 به تا کنون ) داده ها نشان می دهد که کشور چین در جایگاه نخست در لیست کشورهایی ست که با ایران مراودات تجاری دارند به طوری که تاکنون بیش از دو میلیارد و 300 میلیون دلار کالا از چین وارد ایران شده و از این مقدار مبلغ کمی بیشتر نیز از ایران به چین صادر شده است.

دلایل اصلی برای پشتیبانی از دخالت دولت در بازرگانی خارجی را میتوان به شرح زیر بیان نمود:

 1. روابط اقتصادی و بازرگانی با دنیای خارج باید با خط مشی های سیاسی و الگوی روابط خارجی کشور همسو و سازگار باشد.
 2. واردات و صادرات کالا ها خدمات و جابجایی عوامل تولید و تکنولوژی می تواند امنیت ملی کشور را تحت تاثیر قرار دهد.
 3. مقدار صادرات یا واردات کالا ها بر وضعیت عرضه و تقاضای آنها در بازار های داخلی اثر می گذارد.
 4. مبادله برخی از کالاها و خدمات با دنیای  خارج با تندرستی و بهداشت جامعه ارتباط پیدا میکند. 
 5. برای بسیاری از کشور ها به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته کسب درآمد ارزی و تعادل در بازار ارز یک هدف مهم اقتصادی تلقی می شود.

محدودیت مراودات تجاری ایران با سایر کشورها ، موجب افزایش رونق تجارت ایران با چین شده است. 

در ادامه به بررسی و آموزش واردات بار و کالا از چین می پردازیم. 

تمام اطلاعات زیر و اطلاعات بسیار مفید دیگر در کارگاه آموزش بازرگانی گیتی رسان کالا موجود است. فقط کافی است با ما در ارتباط باشید.

مزایای واردات کالا از چین به ایران

مزایای واردات کالا از چین به ایران

واردات کالا از کشور چین به ایران با سایر کشورها مزایای بسیاری به دنبال دارد. این کشور با توجه به برخورداری از اقتصادی قوی، امکانات متنوعی را در اختیار کشورهای دیگر قرار می دهد. برخی از مزایای واردات هرگونه کالا از کشور چین به شرح زیر است. 

قیمت ارزان

قیمت کالاهای عرضه شده به چین بسیار ارزان است. از همین جهت به منظور کاهش هزینه ها، واردات از چین روشی مفید محسوب می شود. در نتیجه، با واردات کالا از کشور چین و فروش آن در ایران سوددهی افزایش چشمگیری خواهد داشت. 

قیمت ارزان واردات از چین
تجارت منحصر به فرد از چین

محصولات منحصر به فرد

تولیدکنندگان در چین همواره نوآوری های خود را به کالا و محصولات ساخته شده اضافه می کنند. این کار موجب تولید محصولات منحصر به فرد و نادری در چین می شود. بنابراین ، واردات از چین بسیار سودمند بوده و فرصتی نو برای بازار فروش کالاهای خاص چینی به وجود می‌آورد. 

رشد سریع کسب و کارها

واردات از چین به صورت خودکار فرصتی عالی جهت اخذ نمایندگی فروش در ایران محسوب می شود. به علاوه، وضعیت فروشندگان عادی به فروشنده محصولات وارداتی برندهای چینی تغییر پیدا می کند. واردات کالا از چین معامله ای سودمند بوده و موجب تحول در کسب و کار می شود. 

رشد کسب و کار با واردات از چین
واردات کالای با کیفیت از چین

دسترسی به محصولات با کیفیت

از دیگر مزایای واردات کالا از کشور چین ، “دسترسی به محصولات باکیفیت” آن است. برخی افراد کالاهای چینی را به عنوان محصولات بی کیفیت می شناسند. درحالیکه تمام محصولات چینی اینگونه نبوده و جنس باکیفیت نیز میان آن ها وجود دارد. 

مراحل واردات از چین

مراحل واردات کالا از چین

واردات کالا از کشور چین مراحل مربوط به خود را دارد. اما به‌طورکلی، مراحل اولیه واردات از هر کشوری شامل دو مرحله انتخاب محصول و گزینش فروشنده آن محصول می‌شود. در ادامه به بررسی تمام مراحل واردات انواع کالا از چین می پردازیم. 

گزینش محصول

ابتدا باید باتوجه به شرایط کشور چین و ایران کالاهایی با مجوز واردات را انتخاب کنید. قیمت کالا و انتخاب مدل های پرطرفدار در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، گزینش کالا و محصول از چین نخستین گام در این زمینه محسوب می شود. 

گزینش فروشنده

جهت انتخاب فروشنده، ابتدا باید تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دهید. فروشنده‌ ها در چین به تولید کننده، مونتاژ کننده، شرکت‌ های بزرگ، کوچک و واردکننده تقسیم می‌شوند. از همین جهت در گام نخست، باید تحقیقات لازم در گروه کالایی انجام شود. برای مثال هنگام خرید مواد اولیه، باید آن را از تولیدکننده و شرکت‌های بزرگ در چین خریداری کنید. 

مشخصات فنی و لیست قیمت

پس از گذراندن مراحل فوق، دریافت مشخصات فنی و لیست قیمت از فروشنده الزامی است. برخی از فروشندگان چینی قیمت را بالاتر از حالت عادی آن اعلام می کنند. در این شرایط جهت دریافت قیمت بهتر باید از فروشنده موردنظر تقاضای کاهش قیمت کنید. پیش از خرید نمونه کالای موردنظر را از فروشنده دریافت کرده و آن‌را از تمام زوایا مورد بررسی قرار دهید. 

اطلاع از تعرفه گمرکی و شرایط واردات کالا از چین

پس از دریافت پیش فاکتور و توافق با فروشنده تعرفه گمرکی و شرایط واردات از چین را مطالعه کنید. پس از انجام مراحل فوق ، تمام امور مربوط به واردات کالا از چین را مورد بررسی قرار دهید. همچنین در مورد پرداخت مبلغ نهایی کالا نیز با فروشنده موردنظر توافق کنید. نحوه حمل از چین و آگاهی از آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. 

سایر مراحل واردات بار از چین

مراحل دیگر واردات از چین

موارد فوق، مراحل کلی واردات از چین بوده و مرحله به مرحله باید رعایت کنید. اما سایر مراحل واردات هرگونه بار از چین شامل موارد زیر می شود. 

 • ثبت سفارش در وزارت بازرگانی پیش از پرداخت 
 • دریافت ایران کد همراه با مجوزهای اولیه استاندارد 
 • پیگیری تولید کالای موردنظر و بازرسی پیش از انجام عملیات حمل و نقل 
 • دریافت اسناد مربوط به تامین ارز و اسناد بازرسی 
 • دریافت مجوز لازم از سازمان های ذی ربط پس از ورود کالا به ایران 

در این میان، پرداخت هزینه های حقوق و عوارض گمرکی نیز بر عهده صاحبان کالا خواهد بود. پس از ترخیص، کالای وارداتی به انبار منتقل می شود. پس از انجام تمام این مراحل، تعهدات ارزی و مالیاتی باید پرداخت شود. 

مالیات واردات کالا از چین

دولت چین ، در سال 2016 مقررات جدیدی برای شرکت های واردکننده کالا و خدمات مالیاتی اعلام کرد. مهم ترین مسائل مربوط به عوارض و مالیات واردات کالا از چین شامل موارد مختلفی می شود. شرکت های واردکننده محصولات چینی به طور کلی با 3 نوع مالیات درارتباط خواهند بود. 

 • مالیات بر ارزش افزوده 
 • مالیات بر مصرف 
 • گمرک 
مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی

برای تمام کالاهای چینی مالیات 13 تا 17 درصدی لحاظ می شود. مالیات 13درصدی در دسته محصولات کشاوری و مصرفی قرار می گیرد. درحالیکه مالیات 17درصدی شامل کالاهای مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شود. 

مالیات بر مصرف کالاهای وارداتی

این مالیات به شرکت ها و سازمان های محصولات تولید و واردکننده اعمال می شود. محصولات وارداتی مشمول مالیات، برای سلامتی مضر هستند. تنباکو، الکل، کالاهای لوکس، لوازم آرایشی و غیره از جمله آن ها است. مالیات بر مصرف کالاهای وارداتی از چین با توجه به نوع محصول متفاوت خواهد بود. به علاوه، این مالیات مطابق با قیمت یا مقدار بار محاسبه می شود. 

مالیات بر مصرف کالاهای وارداتی چین

عوارض گمرکی واردات از چین

عوارض گمرکی مطابق با برنامه اجرای تعرفه گمرکی ، شامل عوارض واردات براساس قیمت یا مقدار کالا است. نرخ عوارض کالاهای وارداتی به کشور نیز شامل موارد زیر می شود. 

 • عوارض واردات از چین
 • نرخ عوارض متعارف 
 • نرخ عوارض ترجیحی ویژه 
 • نرخ عوارض عمومی 
 • نرخ تعرفه سهمیه ای 
 • نرخ عوارض موقت 

درنتیجه، مالیات واردات کالا از چین موارد مختلفی را دربرمی‌گیرد. تجار و بازرگانان با واردات کالا از چین موظف به پرداخت مالیات و عوارض خواهند بود. 

بهترین کالا برای واردات از چین

بهترین کالا برای واردات از چین

درحال حاضر کشور چین، هرگونه کالا را تولید و به بازار جهانی عرضه می کند. از همین جهت برخی افراد بهترین کالا برای واردات از چین را بررسی کرده اند. هم اکنون در اغلب بازارهای جهانی محصولات چینی با کیفیت بالا و متوسط به فروش می رسد. در ادامه برخی از کالاهای مناسب برای واردات از چین را بررسی می کنیم. 

ساعت هوشمند ورزشی

ساعت هوشمند ورزشی

ساعت های هوشمند در قالب های متفاوت به بازار عرضه شده اند. قیمت این محصولات نسبت به مدل تولیدشده توسط سایر کشورها نیز پایین‌تر است. چین، کشوری پیشرو در زمینه تولید انواع ساعت‌های هوشمند با کیفیت بالا بوده و بهترین کالا برای واردات از چین محسوب می‌شود. 

زنگ درب ویدیویی

این زنگ ها مشابه دوربین های امنیتی بوده و قابلیت اتصال به اینترنت را دارند. دستیابی به این محصول با قیمت عمده بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود. همین موضوع موجب رقابتی شدن این زنگ ها با هزینه های مشابه دیگر می شود. 

زنگ درب ویدیویی
دوربین امنیتی IP

دوربین امنیتی IP

از دیگر کالاهای پرسود واردات از چین ، دوربین های امنیتی است. این دوربین از ویژگی های منحصربه‌فردی برخوردار بوده و به تلفن همراه نیز متصل می شود. با اتصال به دوربین امنیتی از طریق تلفن همراه، به صورت آنلاین مکان های موردنظر را زیرنظر خواهید گرفت.

از دیگر کالاهای مناسب برای واردات از چین موارد زیر را شامل می شود:

 • دوربین دیجیتال 
 • رینگ لایت 
 • اسپیکر هوشمند 
 • لوازم جانبی موبایل 
 • لوازم الکترونیکی و …

از طرفی تمام این کالاها، جز پرسود ترین کالاهای وارداتی از چین محسوب می شوند. با واردات هریک از این محصولات به ایران، سود فراوانی کسب خواهید کرد. 

روش های حمل کالا از چین

امروزه به دلیل گسترش وسایل ارتباطی، روش های متنوعی جهت حمل کالا از چین درنظر گرفته شده است. هریک از روش های واردات کالا از چین مزایا و معایبی دارند. در ادامه به بررسی روش های حمل کالا از چین به کشور ایران می پردازیم. 

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی از جمله روش های ارزان جهت حمل کالا محسوب می شود. حمل زمینی توسط کامیون انجام شده و به صورت خرده بار یا فول کانتینر صورت می گیرد. اما این روش در مدت زمان طولانی انجام شده و 40 روز به طول می انجامد. 

حمل و نقل زمینی
حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی

یکی از بهترین روش های حمل کالا از کشور چین به صورت هوایی است. حمل هوایی از چین مزایای بسیاری را برای تجار و بازرگانان به دنبال دارد. این روش در کمترین زمان همراه با ایمنی بالا صورت می گیرد. از همین جهت اغلب افراد به منظور واردات کالا به کشور از این روش استفاده می کنند. حمل هوایی کالا، توسط شرکت حمل و نقل بین المللی گیتی رسان کالا انجام می شود. در حال حاضر بهترین روش واردات از چین به صورت هوایی است. 

حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی یکی از روش های مرسوم در حمل بار از کشور چین است. این روش از انعطاف بالایی از لحاظ زمان و هزینه برخوردار خواهد بود. این روش نیازمند مدت زمان بیشتری بوده و ارسال آن در زمان کم امکان پذیر نخواهد بود. تنوع بالا در حمل محموله از جمله مزایای این روش محسوب می شود. 

حمل و نقل دریایی
حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی

حمل و نقل از طریق قطار از دیگر روش های حمل بار و واردات کالا از چین است. در این روش از خط راه آهن استفاده شده و راه دیگری جهت ارسال کالا وجود ندارد. این روش سریع تر از حمل و نقل زمینی از طریق کامیون است. اما این روش محدویت های بسیاری در حجم کالاهای وارداتی دارد. قطار در مسیرهای محدودی تردد داشته و در کشورهای متفاوتی تردد می کند. 

حمل و نقل ترکیبی

در حمل و نقل ترکیبی از دو یا چند روش جهت حمل و نقل استفاده می شود. این روش نیازمند تکمیل فرآیندهای تحویل کالا، تنظیم بارنامه و غیره است. البته بهره‌گیری از بارنامه‌های خاص در این روش امکان پذیر بوده و امکان کاهش فرآیندهای ارسالی کالا وجود دارد. اما در مقابل هزینه های گمرکی در این روش بالاتر خواهد بود.

با این حال، افرادی با شرایط خاص و طرف قرارداد با شرکت‌های بین‌المللی این روش را انتخاب می‌کنند. در حال حاضر برخی از شرکت ها ارسال کالا به صورت ترکیبی را به خوبی به اتمام می رسانند. از همین جهت در انتخاب شرکت حمل و نقل جهت واردات کالا از چین توجه داشته باشید. 

حمل و نقل ترکیبی

حداقل ترین هزینه برای واردات از چین چقدر است؟

حداقل ترین هزینه برای واردات از چین

بررسی هزینه حداقل واردات کالا از چین، به عوامل مختلفی بستگی دارد. هریک از این عوامل تعیین کننده حداقل سرمایه موردنیاز افراد جهت واردات کالا به کشور است. در ادامه برخی از فاکتورهای مهم در تعیین میزان سرمایه واردات از چین را بیان می کنیم. 

شناسایی کالاهای موردنظر

انتخاب کالای نادرست به معنای از دست دادن سرمایه و زمان است. واردکننده های موفق در نخستین گام محصول درستی جهت باز فروشی را انتخاب می کنند. 

واردات کالاهای مجاز به کشور

دسترسی به لیست کالاهای مجاز و غیرمجاز جهت واردات به کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. سودآوری یک کالا به هیچ وجه تضمینی برای موفقیت در امور بازرگانی نخواهد بود. 

وضعیت واردات از چین به چه صورت است؟

آینده تجارت ایران با چین روشن است. با توجه به اینکه خوب یا بد بودن واردات همواره با در نظر داشتن دو پارامتر مهم “زمان و هزینه” ارزیابی می گردد، می توان گفت که چین در حقیقت بهترین شریک تجاری ایران به شمار می رود. تولید عمده بسیاری از محصولات و کالاهای ضروری یا غیر ضروری با کیفیت مناسب و قیمت تمام شده رقابتی در چین موجب شده تا امروزه این کشور نزدیک ترین کشور تجاری با ایران شناخته شود.

بررسی وضعیت واردات از چین با توجه به عوامل متعددی انجام می گیرد، اطلاع از مولفه های مهم در راهنمای واردات از چین موضوع مهمی است که به موثر بودن این تجارت منجر می گردد. رتبه اول تجارت با ایران به کشور چین اختصاص دارد، آمارها نشان می دهد که بیش از 2 میلیارد دلار سودآوری در سال 1399 در رابطه با واردات و صادرات به چین ثبت شده است.

پرسودترین کالاهای وارداتی از چین چه کالاهایی می باشند؟

کالاهای پر سود وارد شده از چین

آیا با پرسودترین کالاهای وارداتی از چین به ایران آشنا هستید؟ چگونگی واردات از چین جزو نکات مهمی است که شرکت های بازرگانی یا بازرگانان حرفه ای به واسطه تکیه بر اصولی خاص، موفقیت های متعددی را به ثبت می رسانند. اما با این حال انتخاب برخی از اقلام و محصولات می تواند نقش ویژه ای در افزایش نرخ سودآوری تجارت با چین داشته باشد. پرسودترین کالاهای وارداتی از چین عبارت اند از:

 • مواد اولیه معدنی
 • مواد اولیه شیمیایی
 • قطعات جانبی موبایل
 • قطعات جانبی خودرو
 • ماشین آلات صنعتی
 • کاغذ
 • لوازم التحریر
 • دستگاه های الکتریکی
 • انواع تلفن و موبایل
 • اسباب بازی ها
 • انواع لپ تاپ
 • انواع لباس و پارچه
 • انواع لوازم آرایشی
 • انواع عینک آفتابی

دسته بندی کالا و محاسبه بهای تمام شده

هنگام خرید کالا، شماره تعرفه اقلام را تعیین کنید. این اعداد با گواهی مبدا کالا همراه با تعیین نرخ عوارض پرداخت می شود. از دیگر روش های تاثیرگذار بر حداقل هزینه واردات از چین شامل موارد زیر می شود. 

 • یافتن عرضه کننده در چین و سفارش آن 
 • انتخاب روش مناسب جهت حمل کالا از چین 
 • ردیابی محموله موردنظر

سخن آخر 

شرکت حمل و نقل بین المللی گیتی رسان کالا ارائه دهنده خدمات واردات از کشور های مختلف از جمله واردات از چین به صورت هوایی میباشد و این شرکت میتواند مشاور شما و ارائه دهنده بهترین خدمات و همکاری با شما در زمینه واردات از چین باشد. امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کرده باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل بفرمایید.

رأی بدهید